Якщо говорити про випадки, коли лікарі рекомендують контактну корекцію зору, то тут все зрозуміло: короткозорість, далекозорість, астигматизм. У таких ситуаціях контактні лінзи є зручною альтернативою окулярам, завдяки яким навколишній світ для слабозорих людей стає яскравим, чітким і безпечним.
Також контактні лінзи зараз застосовуються в лікувально-профілактичних цілях.
Для пацієнтів з такими дефектами, як альбінізм, різнокольорові райдужні оболонки або рубці і шрами на них, контактні лінзи також є незамінними «поводирями».
Але, ймовірно, мало хто знає про випадки, коли контактна корекція зору абсолютно протипоказана, або коли лінзи на час слід замінити окулярами. Звичайно, це питання з легкістю роз'яснить лікар-офтальмолог на прийомі, але не особливо свідомі громадяни в більшості випадків відмовляють собі в радості відвідування фахівця, покладаючись на горезвісне «авось». І біжать записуватися на прийом вже тоді, коли наслідки недбалого ставлення до здоров'я очей наступили і набирають обертів.
Так в яких же випадках категорично протипоказано використання контактних лінз? У першу чергу це будь-які захворювання очей, які так чи інакше стосуються рогівки або кон'юнктиви.
Приблизний список таких захворювань виглядає так:
· Запальні процеси повік;
· Кератит різних етимологій;
· Запалення країв повік (блефарит);
· Кон'юнктивіт;
· Знижене або підвищене сльозовиділення;
· Глаукома;
· Підвивих кришталика;
· Косоокість (коли кут більше 15 градусів).
· Інфекційні захворювання очей або алергічні запальні процеси.
Цей список, на жаль, далеко не повний. Перелік протипоказань до носіння контактних лінз набагато ширше. Лікарі не рекомендують носити лінзи при таких захворюваннях, як опущення верхньої повіки (птоз), зниженої чутливості рогівки, сухості рогівки і кон'юнктиви (ксерофтальмія), порушення складу слізної рідини або непрохідність слізних шляхів, запалення слізного мішка .
Отже, список протипоказань у нас перед очима. Що не можна, ми знаємо. Тепер розберемося, чому не можна?
У першу чергу заборона пов'язана з симптоматикою цих захворювань, що мають кілька схожих проявів: свербіж, печіння, біль в очах, підвищена сльозотеча, почервоніння ока, набряк і почервоніння повік, підвищена чутливість очей. Природно, що при таких симптомах чужорідне тіло в оці, яким буде сприйматися контактна лінза, не сприятиме комфорту і швидкому одужанню пацієнта.
Крім того, використання контактних лінз при будь-яких інфекційних захворюваннях можна порівняти з промиванням рани стерильним розчином і подальшим накладанням брудного бинта. Інфекція залишається на поверхні контактної лінзи, і видалити її звичайним багатофункціональним розчином дуже складно.
Ряд захворювань, при яких знижується імунітет, також накладає серйозні обмеження на використання пацієнтами контактних лінз.
До таких, наприклад, відносяться запалення придаткових пазух носа, гострий гайморит, сінна лихоманка, ГРВІ, грип, хронічний бронхіт. Також протипоказані контактні лінзи тим, у кого діагностували туберкульоз або СНІД.
При будь-яких простудних захворюваннях, особливо вірусних, носити лінзи абсолютно протипоказано в основному тому, що через нежить погіршується відтік слізної рідини. Можливо також розвиток запальних захворювань очей вірусної етіології.
При алергії також вкрай небажано носити контактні лінзи. У ряді випадків, причиною алергічних реакцій є використання розчинів для очищення та зберігання контактних лінз, оскільки більшість з них містять хімічні речовини та консерванти, на які у багатьох людей є підвищена чутливість. Також алергія проявляється і на матеріали, з яких виготовлені контактні лінзи. Виходом в даній ситуації - використання одноденних контактних лінз.
Донедавна цукровий діабет був ще одним протипоказанням до використання засобів контактної корекції зору. Проте недавні дослідження в цій області, а також поява одноденних контактних лінз виключили це захворювання з «чорного списку». Більше того, вчені створили лінзи, які дозволять таким пацієнтам відмовитися від використання глюкометра. Це винахід здатний контролювати рівень цукру в крові хворого, змінюючи при цьому свій колір.
Протипоказанням для використання контактних лінз є не тільки вищеперелічені захворювання. Також повністю чи частково виключає можливість носити контактні лінзи і прийом деяких лікарських препаратів.
Одним з побічних дій при лікуванні антигістамінними (протиалергічними) або сечогінними препаратами є сухість слизових оболонок і шкірних покривів. Відповідно, ці лікарські засоби можуть викликати підвищену сухість очей, а також затуманення зору, як, втім, і судинозвужувальні засоби від нежитю. Звичайно, в таких випадках можуть допомогти змащувальні і зволожуючі краплі для очей, але це питання знаходиться тільки в компетенції лікаря-офтальмолога.
Прийом оральних контрацептивів алергію не викличе, але може викликати непереносимість контактних лінз. Пов'язано це з тим, що при застосуванні цих препаратів знижує вироблення слізної рідини, що в свою чергу стає причиною підвищеної сухості очей і появи дискомфорту у користувачів контактними лінзами.
Раніше жінкам, які приймають оральні контрацептиви, дійсно рекомендували не користуватися контактними лінзами. Але тепер з'явилися спеціальні зволожуючі краплі, які можна використовувати при носінні лінз. Також лікар може призначити спеціальне медикаментозне лікування, яке допоможе не відмовлятися від використання контактних лінз, не припиняючи при цьому прийомпрепаратів оральної контрацепції. Крім того, гормональні контрацептиви останнього покоління дискомфорту у користувачів контактними лінзами не викликають.
Чи є показання до контактної корекції зору, або у пацієнта існує ряд серйозних протипоказань до використання контактних лінз - вирішувати тільки фахівцеві. Від пацієнта тут потрібно тільки відповідальна поведінка і серйозний підхід до стану свого здоров'я, у тому числі і здоров'я очей.
Поделиться ссылочкой:
Tweet